Za ljubitelje slanovodnih akvarijuma: 12 najlepših morskih zvezda
Nijedan akvarijum sa slanom vodom nije kompletan bez morske zvezde.
Ova morska bića izgledaju atraktivno i održavaju čistoću akvarijuma.
Akvaristima su dostupne mnoge vrste morskih zvezda, sa jedinstvenim kombinacijama boja i specifičnim životnim potrebama.
Usklađivanje vrste morske zvezde sa akvarijumskim okruženjem zahteva ispunjavanje određenih uslova u pogledu njene zdravstvene sigurnosti.
U slučaju da ne postoje važna podudaranja vrsta u ekosistemu akvarijuma, neke od njih moramo izbaciti.
Kojih 12 vrsta morskih zvezda su najbolji izbor za slanovodni akvarijum?
1. Asterina ili šišmiš zvezda
Šišmiš zvezda (Asterina miniata) se ne nabavlja i ne kupuje na uobičajen način. Ona se slučajno pojavi kad postavite "živu" stenu ili drugu kamenu dekoraciju u akvarijum i krije se u njima.
Postoji mnogo podvrsta asterina i neke su štetne za korale, a neke su potpuno bezazlene. Vrlo brzo se razmnožavaju i mogu izazvati probleme u akvarijumu ako se prenamnože.
2. “Basket” zvezda
Poznata i kao Gorgonina glava, basket (Gorgonocephalus arcticus) zvezda čudno izgleda i još čudnije se ponaša: ona koristi noćno filtriranje akvarijuma da bi ulovila hranu.
Teško se navikava na dnevne obroke. Da bi se pravilno razvijala i bila zdrava, potreban joj je stalan dotok hranljivih materija, što je veliki izazov za akvariste.
Ova zvezda može mnogo da naraste i veoma je osetljiva. Lako lomi krake udarcima u staklo akvarijuma, pa joj obezbedite akvarijum sa velikom količinom vode u kojo će se osećati "komotno".
3. Plava linkija
Linckia laevigata je morska zvezda tamnoplave boje koja podseća na plišanu igračku.
Da bi se pravilno hranila, u akvarijumu moraju da postoje korali. Ovo je jedna od najzahtevnijih morskih zvezda za uzgoj. Većina se ošteti još u okeanu, jer su veoma osetljive, a dožive i fizičke traume prilikom transporta. Za prilagođavanje životu u akvarijumu, ovoj zvezdi je potrebno postepeno izlaganje vodi, gotovo "kap po kap".
Obavezno pregledajte područje oko njenih usta da biste proverili da li se tu nalazi mali parazitski puž koji desetkuje ovu vrstu zvezde.
Ako joj odgovaraju uslovi života, plava linkija može da naraste do 30 cm u prečniku.
4. Morska zmijuljica
Ova morska zvezda (Ophiuroidea) spada u red zmijolikih: ima dugačke i tanke krake koji su veoma krti.
Kada joj se krak polomi, on neće otpasti kako ne bi privukao pažnju predatora dok zvezda beži, ali će naknadno porasti, kao rep guštera.
Krhke morske zvezde su aktivne i brzo se kreću dok love, pa ih je zabavno gledati. Mogu da narastu do 30 cm, skrivaju se danju i noćna su bića, ali ako osete hranu, munjevito će se pokrenuti.
5. “Rogata” zvezda
Izgled morske zvezde Protoreaster nodosus podseća na kolačić sa komadićima čokolade!
Ona ima narandžasto telo sa regijama beline između krakova, a njen vrh pokrivaju smeđe kvrgave bodlje koje podsećaju na čokoladne kapljice.
Ova vrsta nije teška za negu, a popularna je zbog aktivnosti u akvarijumu, jer slobodno lovi i konzumira hranu.
Velika je i naraste 40-ak cm i više. Jedina mana je što oštećuju korale u akvarijumu.
6. Dvostruka zvezda
Dvostruke zvezde su izuzetno osetljive na fluktuacije u vodi, pa zahtevaju stabilno i strogo nadgledano okruženje.
Njih je izuzetno teško hraniti i poznato je da čak i pod nadzorom stručnjaka mogu da uginu od gladi.
Viđaju se u širokom spektru atraktivnih boja koje čine da svaki akvarijum izgleda neverovatno, i mogu da porastu do 30 cm u prečniku.
Ipak, preporučuju se isključivo iskusnim akvaristima.
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona hoda kao manekena: Kuca koja je spremna za modnu pistu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.