Šantili tifani, zlatnooka mačka iz SAD: Navodno je izumrla, ali verujemo da ih negde u svetu ima još

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Mačka šantili tifani je neuobičajeno lepa i zanimljiva rasa koja je nastala u Severnoj Americi i postojala skoro 60 godina. Ova maca životnog veka do oko 15 godina obožavala je da boravi u blizini svog vlasnika i bila srećna kad je ostajala kod kuće tokom dana, gde je dremala i uživala u miru i tišini toplog doma. Šantili tifani poznata je i kao šumska dugodlaka mačka, a prema nezvaničnim podacima, nije izlazila iz matične zemlje. Rasa šantili tifani je skoro izumrla kasnih 80-ih godina 20. veka, a onda je konačno sklopila oči kasnih godine uoči početka 21. veka. Od 2015. rasa se smatra izumrlom, odlaskom i sterilizacijom poslednje dve mačke iz loze Chantilli, piše Catster.

Kratkotrajna istorija uzgoja rase šantili tifani

Rasa šantili-tifani imala je svoj zvanični početak pod imenom "strana dugodlaka". Godine 1967, Dženi Robinson, vlasnica odgajivačnice Neotipe Cattery iz Njujorka kupila je par dugodlakih čokoladnih mačaka sa zlatnim očima nepoznatog porekla u sklopu prodaje imanja u Vajt Plejnsu u Njujorku: mužjak Tomas je imao oko godinu dana, a ženka Širli oko šest meseci. Širlino prvo leglo od šest mačića stiglo je na svet u mamju 1969. Svi mačići su imali čokoladnu boju dlake, a Robinson je pokrenula program uzgoja rase. Početkom 70-ih, Tomas i Širli, zajedno sa mnogim njihovim potomcima, registrovani su kao "dugodlaki stranci". Robinson je okončala uzgojni program 70-ih godina 20. veka, a njene mačke preuzela je Sigin Lund, vlasnica odgajivačnice Sig Tim Hil Cattery.

Od zahteva za promenom imena rase do poslednjeg legla šantili tifani prošlo je manje od četiri decenije. Trejsi Oras gajila je rasu do ranih godina 21. veka, a onda je šantili tifani jednostavno nestala. Godine 2012. požar je uništio odgajivačnicu Amorino, a rasa se suočila sa izumiranjem. Poslednji šantili u SAD bio je čokoladni Frosti koji je isporučen odgajivaču nebelung rase u Norveškoj, ali je posle Frostijeve smrti uzgajivač odustao od oporavka rase.

Nepoznato je šta se dešavalo sa uzgajivačima ove rase u Holandiji i Nemačkoj.

Temperament i nega mačke tifani šantili

Krzno čupave lepotice šantili tifani bilo je u u bojama: crnoj, čokoladnoj, plavoj, srebrnoj, lila, platinastoj i žutoj. Njima je bilo potrebno redovno četkanje koje je dugo trajalo i oduzimalo vlasnicima previše vremena.

Ove mace obožavale su porodicu i želele punu pažnju vlasnika kod kuće. Sa svojim ljudima one su bukvalno razgovarale, slatkim i umilnim glasom koji je podsećao na ptičiji cvrkut. Mačići ove rase bili su razigraniji u odnosu na mlade mace drugih rasa. Odrasle šantili pratile su ljude u stopu i neprestano brbljale. Bile su idealne za život sa ljudima u domu, mirne i poslušne, čak od najranijeg uzrasta. Nikome nisu branile dodire, čak i kad su bili zahtevniji i grublji, pogotovo kad su bile u zagrljaju dece.

Iako nisu bile teritorijalne, nisu bile presrećne kad bi vlasnici pokazivali ljubav prema drugim ljubimcima. Ljubomorne i željne pažnje svojih ljudi, šantili su ponekad rasterivale sve one životinje koje su krale pažnju njihovih voljenih vlasnika.

Ishrana, aktivnost i zdravlje šantili tifani

Ove mačke volele su da jedu, ukusnu hranu u velikim količinama, ali su to činile i kad im je bilo dosadno ili su bile pod stresom. Njihova duga dlaka pomagala im je u kamuflaži stomaka, ali je većina vlasnika ipak volela "šlank" mace i davala im obroke svedene količine.

Šantili tifani nisu bile previše aktivne mačke, posebno u punoj zrelosti, ali je bila poznata njihova ljubav prema igračkama. Nisu radile gotovo ništa, osim što su poštovale higijenska pravila u domu i izležavale se po ceo dan. Isto tako je poznato da ova rasa nije mogla dugo i pažljivo da prati vlasnikove napore za podučavanjem. Iako su veoma volele ljudsko društvo, šantili tifani više su volele da se maze i dremaju nego da uče i treniraju.

Šantili tifani imale su blaže zdravstvene probleme, u obliku probavnih tegoba i gojaznosti, a povremeno su se borile sa infekcijama ušiju. Njihova duga dlaka redovno je izazivala blokade u ušima.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Koliko slatkoće na jednom mestu: Pogledajte kako se maze ris i mačka!

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari