Vreme čitanja: oko 2 min.
Orijentalna mačka, manekenski građena i emocionalno nestabilna kućna ljubimica
Vreme čitanja: oko 2 min.
Ona je veoma tanana i vitka, ali nesrazmerne uši i velike oči nikako “ne idu” uz njenu eleganciju, veoma je glasna i zahtevna i “pada u depresiju” ako ne dobije vlasnikovu pažnju
Razvijene ukrštanjem sijamske mačke sa ruskom plavom i domaćim kratkodlakim mačkama, orijentalke su nastale u Engleskoj 50-ih i 60-ih godina 20. veka.
Krajem šezdesetih godina, američki uzgajivači su stvorili svoj varijetet orijentalne mace ukrštanjem sijamskih, abisinskih i domaćih kratkodlakih rasa. Rezultat je orijentalac koji je prvi put primljen u Udruženje odgajivača mačaka CFA 1972: ova felinološka organizacija priznaje kratkodlaki i dugodlaki varijetet orijentalne mačke kao jednu rasu.
Zamišljenu kao jednobojnu mačku sa telom sijamke, orijentalku su priznali Međunarodno udruženje mačaka (TICA) i Američko udruženje ljubitelja mačaka (ACFA). Ove asocijacije priznaju orijentalnu kratkodlaku i orijentalnu dugodlaku kao dve odvojene rase.
Telesne odlike i boje
Orijentalna mačka pojavljuje se u više od 300 različitih boja i dezena: bela, crvena, krem, crna, plava, kestenjasta, lavanda, cimet i smeđa su dostupne jednobojne, a dvobojne mačke i varijetet boje dima takođe su deo palete ove rase. Imaju vitko, tanko telo, nerazmerno dugačke i velike uši i velike oči.
Orijentalci mogu da budu kratkodlaki i dugodlaki, pri čemu se dugodlake orijentalne mačke smatraju retkim.
Energične, zahtevne i razmažene
Mačke orijentalke su veoma aktivne i razigrane i traže nepodeljenu vlasnikovu pažnju, a uz to su veoma glasne: te osobine su nasledile od sijamske mačke.
Inteligentne su i mazne i kao takve su idealni kućni ljubimci. Odličan su izbor za porodice sa starijom decom, za domove u kojima ima još životinja, ali i za jednočlana domaćinstva.
Za razliku od mnogih drugih rasa, orijentalke vole da se upoznaju sa strancima, ali ostaju verne samo jednoj osobi.
Orijentalci zahtevaju mnogo pažnje i glasno će mjaukati sve dok ne dobiju ono što žele. Potrebna im je česta interakcija sa ljudima, uključujući dosta vremena za igru.
Mogu biti smetnja manje aktivnim mačkama koje imate u domu, pa je najbolje upariti ih sa drugim orijentalcima ili energičnim rasama.
Zdravlje i nega orijentalne mačke
Orijentalke su podložne različitim zdravstvenim problemima, uključujući i genetske. Sklone su bolestima koje se javljaju kod sijamske mačke: gastrointestinalnim oboljenjima, neurološkim problemima, genetskim očnim oboljenima i strabizmu, bolestima pluća, srčanim manama.
Neurološke tegobe obično nastaju zbog nedostatka vlasnikove pažnje ili pak zbog agresivnog pristupa mački.
Nega ove mačke zavisi od varijeteta. Ako je reč o kratkodlakoj orijentalki, nju treba četkati jednom nedeljno, dok dugodlakoj treba posvetiti vreme bar dva puta u toku sedmice.
Ušima orijentalne mačke koje su neobičnog oblika i poprilično su teške posvetite posebnu pažnju. U njima se nakuplja dosta nečistoća, pa je potrebno da ih čistite nekoliko puta nedeljno, pamučnom krpicom umočenom u blagi rastvor sirćeta.
Životni vek orijentalki je od 12 do 15 godina.
Ako vam se orijentalka dopala, upoznajte sve varijetete ove mace iz sledećeg videa!
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.