Majka mačka će odbaciti mačiće zbog nekoliko razloga: Jedan je neobjašnjivo nehuman, nažalost i najčešći

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Mačke često pokazuju čudno ponašanje, a posebno je zanimljivo kako se odnose prema svojim tek rođenim mačićima. Ponašanje mladih mama, ali i onih koje su starije, ponekad je zbunjujuće, pogotovo kad odluče da napuste svoju decu. Ima legendi koje su pokušale da "narodski" objasne ovaj čudan materinski poriv kod mačke, ali je istina o "zloj majci mački" sasvim drugačija, piše Catitude daily.

Mačke napuštaju mačiće ako posumnjaju na bolest ili deformitete

Ovaj razlog napuštanja mačića je najčešći, posebno u situacijama kada mačka odbija odeđeno mače i brine o preostalim mačićima. Koliko god ovo bilo tužno, mačke rade sve na osnovu instinkata za preživljavanje, čak i kad su pripitomljene i razmažene i žive u kući. Majka mačka uvek će odbaciti mače koje ima male šanse da preživi. Mačka će odbaciti mače i ako proceni da će ono ugroziti zdravlje drugih mačića. Mačke su dovoljno mudre da shvate širenje bolesti ili infekcije, pa majka mačka odlučuje da odbije bolesno ili deformisano mače zarad bezbednosti ostatka legla. Ako u domu imate mačku sa leglom i uočite da je odbila jedno od svojih mačića, stisnite srce i sklonite ga od ostalih.

Mlada mama mačka ponekad napusti mačiće

Ovo nije redovna praksa, ali neke mlade mačke koje postanu majke napuštaju svoje mačiće. Majčinstvo je izazov za bilo koju vrstu na našoj planeti. Veštine majčinstva kod mačaka zavise od godina, a mlada mačka koja je postala majka može negativno reagovati na dolazak mačića na svet, uz dozu traume. Stoga ponekad mlade mace napuštaju svoja legla kako bi se oporavile od trauma. Ima slučajeva da  su zrelije ženske mačke napuštale mačiće jer nisu majčinski tipovi i radije ih napuštaju, budući da ne osećaju emocionalnu vezu s njima.

Mačka dojilja će odbiti mačiće ako razvije mastitis

Baš kao što žene koje doje bebe mogu patiti od mastitisa, isto je i sa majkama mačkama. Mastitis je problem mlečnih žlezda veoma je mučan, a mačke povezuju bol sa pamćenjem, pa pomisao da su mačići izazivači bola istovremeno znači i povlačenje od dojenja, a samim tim i kontakta sa mačićima. Mačka dojilja koja razvije mastitis ima čvrste natečene bradavice vruće na dodir. Ovo se dešava zbog zapušenja mlečnog kanala i može izazvati neopisivu bol. Mama maca će zbog toga odlučiti da mačiće ne doji pa oni moraju da se hrane na flašicu kako bi napredovali.

Mama mačka ponekad napusti preveliko leglo

Većina mačaka ima 6 do osam dojki, a prosečna veličina mačijeg legla broji 4 mačeta. Nije, međutim, retkost da maca na svet donese više mačića, pa majka maca odluči da napusti preveliko leglo koje ne može da othrani.

Zašto divlje mačke napuštaju svoje mačiće

Slično instinktima preživljavanja kućnih mačaka, i divlje mačke ih pokazuju ali izraženije. One su prirodno nepoverljive prema svima i svemu i napustiće svoje mačiće kad odu po hranu. Ovo je slično načinu na koji druge životinje majke u divljini ostavljaju svoje mladunce dok love. Lovačke potere ponekad dugo traju, ako majka ne ulovi obrok, što dovodi živote mačića u neposrednu opasnost zbog predatora i rizika od gladovanja. Dešava se da neke majke premeštaju mladunce na novu lokaciju, bližu mestu gde love, ali se tada pojedini mladunci izgube ili stradaju.

Uprkos uvreženom mišljenju, majka mačka neće napustiti svoje mačiće ako ih ukućani dodiruju, jer su joj njihovi mirisi poznati.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Razigrani mačići u njihovoj svakodnevnoj rutini

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari